Budowa domu – samemu czy firma?

Budowa domu samemu, czyli tzw. systemem gospodarczym, to do niedawna najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w Polsce. W ostatnim czasie dynamicznie rozwija się jednak oferta firm, które proponują wybudowanie gotowego domu “pod klucz”. Na które rozwiązanie powinieneś postawić? Sprawdź!

Dlaczego chcemy budować samemu?

Odpowiedź na to pytanie nie powinna stanowić dla nikogo zaskoczenia. Budowa domu samemu metodą gospodarczą kojarzy się z niższymi kosztami. Inwestor staje się bowiem jednocześnie wykonawcą budowlanym i większość prac bierze na swoje barki. Dotyczy to zarówno samych prac remontowo-wykończeniowych, które to wykonuje sam lub z pomocą rodziny i znajomych, jak i kwestii organizacyjnych. Wciąż ma pełne prawo zatrudnić do niektórych prac fachowców i bardzo często tak się właśnie dzieje – szczególnie w przypadku zadań wymagających specjalistycznej wiedzy. Jednak to on sam musi ich znaleźć, zatrudnić i czuwać nad przebiegiem działań. Budowa domu jednorodzinnego w Szczecinie w ten sposób jest więc czasochłonna i wymaga włożenia sporego wysiłku, wciąż jednak wiele osób uważa, że dzięki temu zaoszczędzi pieniądze, które stałoby się wynagrodzeniem firmy budowlanej.

Budowa domu-samemu czy firma-ms-bud.szczecin.pl

Czy budowa domu samemu ma sens?

Standardowo faktycznie budowa domu samemu pozwala nieco zaoszczędzić. Zasadnicze pytanie, jakie należy sobie zadać, brzmi jednak – czy faktycznie tylko na tym nam zależy? Firma budowlana oferuje bowiem nie tylko wykonanie prac remontowych, ale również wiedzę, fachowe doradztwo czy też pomoc w załatwieniu formalności. Przy braku choćby minimalnej wiedzy z zakresu budownictwa i opieraniu się wyłącznie na forach internetowych łatwo o poważne błędy np. na etapie konstrukcji czy izolacji. Takie niedociągnięcia zazwyczaj wychodzą na światło dzienne po czasie i generują duże koszty remontowe. Zdjęcie tej odpowiedzialności z inwestora sprawia, że budowa domu nie zamienia się w przykre przeżycie.

Budowa domu-samemu czy firma-ms-bud.szczecin.pl

Budowa domu w Szczecinie z firmą – jak to wygląda?

Każda budowa domu rozpoczyna się wybraniem lokalizacji, a następnie załatwieniem formalności. Potem przychodzi czas na prace, takie jak wyrównanie terenu, położenie fundamentów czy wzniesienie ścian. W przypadku budowy domu z pomocą profesjonalnej ekipy czynny udział inwestora kończy się jednak już na etapie wypełnienia dokumentów. Zwykle wtedy spotyka się on z wykonawcą, omawia szczegóły, podpisuje umowę, wybiera projekt. Zarówno pracami budowlanymi, jak i zakupem materiałów czy też koordynacją ewentualnych podwykonawców zajmuje się już firma. Pracownicy służą również radą dotyczącą wyboru konkretnych rozwiązań (np. systemu ogrzewania). Budowa domu w Szczecinie z firmą może zakończyć się na dowolnie ustalonym etapie – stanie surowym, deweloperskim lub pod klucz. Za każdym razem inwestor ma jednak gwarancję, że wszystkie umówione prace zostaną wykonane fachowo, bardzo często z formalną gwarancją na kolejne lata.

Budowa domu-samemu czy firma-ms-bud.szczecin.pl

Budowa domu samemu czy z firmą – podsumowanie

Oczywiście nie zamierzamy twierdzić, że budowa domu samemu skazana jest z góry na porażkę. Wiele domów w Polsce powstaje corocznie w ten sposób, a ich właściciele są zadowoleni i swojej decyzji nie żałują. Zależy nam jedynie na tym, aby zanim ktoś podejmie tak istotną decyzję, dobrze przeanalizował wszystkie za i przeciw. Metoda gospodarcza pozwala zaoszczędzić pieniądze, niekoniecznie zaś nerwy i czas. Współpraca z firmą, choć wiąże się z większymi kosztami, daje spokój ducha, za który często warto dopłacić. Jeśli więc dysponujesz wystarczającym budżetem, rozważ taką opcję, a także zadbaj o znalezienie zaufanej, fachowej ekipy do budowy domu pod klucz.