Jak zaprojektować piwnicę? – Budowa domu Szczecin

Budowa domu Szczecin w dzisiejszych czasach opiera się na znacznie mniejszym budynku niż kiedyś. Z powodu wysokich kosztów gruntów budowlanych i presji na przestrzeń coraz częściej zastanawiamy się nad alternatywnym wykorzystaniem dostępnego miejsca. Moglibyśmy z łatwością dodać kolejne całe piętro do każdego nowego domu, nie wymagając przy tym więcej ziemi, ani nie budując wyżej i nie wpływając na krajobraz, gdybyśmy po prostu dodali piwnicę. Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego warto zaplanować piwnicę?
 • Jak wybrać przeznaczenie piwnicy?
 • Sposoby na lepsze oświetlenie w piwnicy

Budowa domu pod klucz Szczecin – Dlaczego warto zaplanować piwnicę?

To proste rozwiązanie i dalekie od nowego pomysłu: piwnice i sutereny były standardem w większości kamienic w XIX wieku i ta przestrzeń jest teraz bardzo ceniona i szybko remontowana, rozbudowywana i przekształcana. W rejonach o wyższej wartości presja na przestrzeń jest tak duża, że nowe piwnice są wykopywane pod istniejącymi domami, czasami na głębokość kilku pięter, a istniejące ściany są jednocześnie podkopywane.

Dużo łatwiej jest zbudować niższy parter w tym samym czasie co dom, niż dodać go po ukończeniu prac budowlanych. W dużej części te nowe piwnice są napędzane potrzebą uzyskania większej objętości budynku w drogiej lokalizacji, ograniczonej albo przez wielkość fizyczną, albo politykę planowania w zakresie powierzchni lub wysokości. To z kolei prowadzi do znacznej poprawy projektu i jakości budowy domów Szczecin oraz pomaga obniżyć koszty. Piwnica pod nowym domem jest realistyczną perspektywą i warto do niej dążyć. Dobrze zaprojektowana, może zapewnić znaczną dodatkową przestrzeń przy kosztach porównywalnych z tymi na powierzchni ziemi.

budowa domu szczecin

Najbardziej opłacalną opcją jest zachowanie piwnicy w tym samym kształcie, co powierzchnia parteru, ponieważ do podparcia domu nie będą wtedy potrzebne żadne dodatkowe fundamenty. W przypadku, gdy ze względu na warunki gruntowe konieczne jest wykonanie głębokiego wykopu pod fundamenty, warto zastanowić się nad pogłębieniem i wykonaniem piwnicy.

Budowa domów Szczecin – Wybranie przeznaczenia piwnicy

Najbardziej opłacalną opcją jest prosta piwnica użytkowa bez okien, idealna na plantownię, warsztat, pomieszczenie gospodarcze, piwnicę na wino lub do przechowywania, uwalniając przestrzeń nadziemną do innych zastosowań. Przy odrobinie inwestycji w prace elektryczne i hydrauliczne, a także wykończenia ścian i podłogi, przestrzeń piwnicy może być tak zmodernizowana, aby powstał tam wielki pokój gier, kino domowe lub siłownia, potencjalnie nadal bez światła, pod warunkiem, że jest jeden pokój mieszkalny i zamknięte schody prowadzące bezpośrednio do drzwi zewnętrznych, w celu spełnienia przepisów budowlanych.

Wspólne zastosowania dolnego parteru z dużą ilością świetlików obejmują pokój rodzinny, kuchnię, biuro, sypialnię dla gości i łazienkę, oprócz zwykłych funkcji użytkowych. Z oddzielnym dostępem przez zewnętrzną klatkę schodową, piwnica może być również używana jako biuro firmy domowej lub samodzielny aneks. Przeznaczenie piwnicy warto wybrać już na początku całego planowania budowy domu pod klucz Szczecin, aby wykorzystać przestrzeń w jak najefektywniejszym celu. Unikniemy dzięki temu późniejszych kosztownych poprawek oraz zaplanowania zbyt małej bądź zbyt dużej przestrzeni.

budowa domu pod klucz szczecin

Budowa domów zachodniopomorskie – Sposoby na najlepsze wykorzystanie światła w piwnicy

Światło jest kluczowym składnikiem tworzenia wysokiej jakości przestrzeni podczas budowy domów zachodniopomorskie, więc powinno być głównym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o układzie piwnicy. Pomieszczenia mieszkalne powinny mieć pierwszeństwo światła dziennego i wszelkich dostępów zewnętrznych, a więc być umieszczone odpowiednio. Najlepiej, jeśli piwnica będzie miała trochę naturalnego światła, najprawdopodobniej z korytarza powyżej, aby zapewnić bezpieczne przejście nawet w przypadku awarii zasilania. Przestrzeń w pobliżu środka planu lub na elewacjach bez doświetlenia można wykorzystać na cyrkulację lub na szatnie, łazienki, magazyny i pomieszczenia gospodarcze, które mogą funkcjonować bez naturalnego światła. Najlepsze sposoby na maksymalne wykorzystanie światła:

 • Wstawienie wielu świetlików, zwłaszcza na południowych elewacjach
 • Rozważenie zatopionego ogrodu na dziedzińcu, z dostępem do niego przez szklane drzwi
 • Zaprojektuj dużą otwartą klatkę schodową w całym budynku, oświetloną od góry przez duży świetlik dachowy.
 • Szklane balustrady i otwarte stopnie schodów pozwalają na przenikanie w dół światła z korytarza powyżej.
 • Otwarty układ planu pozwala na dotarcie światła dziennego do całej piwnicy
 • Szklane ściany działowe, przeszklone lub częściowo przeszklone drzwi oraz przeszklone naświetla nad drzwiami pozwalają na przenikanie światła pomiędzy pomieszczeniami
 • Tam, gdzie piwnica rozciąga się pod ogrodem, płaskie reflektory dachowe są doskonałym sposobem na doprowadzenie światła.
 • Dobry schemat oświetlenia jest niezbędny
 • Używaj neutralnych kolorów i naturalnych wykończeń, aby zwiększyć optycznie ilość światła i przestrzeni