Mieszkanie czy dom? Zalety i wady domów jednorodzinnych

Decyzja o rozpoczęciu życia “na swoim” zawsze jest przełomowym momentem. Dylemat, przed jakim wtedy stajemy, dotyczy m.in. wyboru pomiędzy kupnem mieszkania w bloku a budową lub zakupem domu jednorodzinnego. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań i na co warto się zdecydować? Zapraszamy do lektury poradnika, w którym poruszamy to zagadnienie.

Dom jednorodzinny – jakie ma zalety?

Przeprowadzka do domu to coraz popularniejsze rozwiązanie zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi. Nie da się zaprzeczyć, że taka opcja ma wiele zalet. Przede wszystkim, mieszkając w domu, możemy liczyć na większy kontakt z naturą oraz posiadanie własnego ogródka. Okazało się to szczególnie cenne w okresie pandemii, kiedy przez pewien czas niewskazane było opuszczanie swoich lokali mieszkalnych. Co więcej, dom jednorodzinny to większą przestrzeń i prywatność. Nie tylko każdy z domowników ma szansę mieć swoją odrębną sypialnię, ale również odchodzi problem hałaśliwych sąsiadów za ścianą czy niezbyt estetycznych wspólnych klatek schodowych. Właściciele samochodów z pewnością docenią brak problemów z parkowaniem. W nowym budownictwie zazwyczaj zaprojektowany został parking podziemny, jednak wciąż wiele bloków na starych osiedla nie ma wydzielonych miejsc dla lokatorów. Do domu przynależy zaś zwykle garaż, a co najmniej miejsce postojowe na podjeździe.

Czy dom jednorodzinny jest dla każdego? Minusy życia w domu

Posiadanie własnego domu to marzenie dużej ilości osób. Nie każdy jednak się na to decyduje i to nawet w sytuacji dysponowania wystarczającym budżetem. Mieszkanie w bloku jest po prostu uznawane przez niektórych za wygodniejsze. Odpowiedzialność za wszelkie naprawy, a także utrzymanie przestrzeni wokół budynku, spada zazwyczaj na spółdzielnię lub administrację. Nie trzeba martwić się kosztami finansowymi ani stresem związanym z poszukiwaniem fachowców. Wiele osób obawia się również ponoszenia kosztów eksploatacji domu według zużycia, a nie w ramach czynszu. Nie zawsze jednak mieszkanie w bloku jest tańsze. Należy pamiętać, że do opłat czynszowych zaliczają się takie składowe, jak fundusz remontowy czy nawet wynagrodzenie dla pracowników administracji budynku. W domu zaś można zamontować energooszczędne rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne oraz pompa ciepła i w ten sposób znacznie obniżyć comiesięczne rachunki.

Co wybrać – mieszkanie czy dom w Szczecinie?

Rozpoczęcie życia we własnym, prywatnym domu ma dużo zalet. Doceniają to zwłaszcza osoby, które są już zmęczone koniecznością dogadywania się z nie zawsze przyjaźnie usposobionymi sąsiadami. Nie wszystkie rozwiązania są jednak dla każdego, i na wybór pomiędzy domem a mieszkaniem w bloku będzie mieć wpływ wiele czynników. Należy zawsze wsłuchać się w swój instynkt oraz potrzeby swoje i swojej rodziny, a potem na tej podstawie podjąć najlepszą dla wszystkich decyzję.