Nowy dom – budowa czy kupno? Co się bardziej opłaca?

Marzenie o własnym domu można zrealizować na różne sposoby. Wśród dostępnych rozwiązań warto wymienić chociażby budowę i kupno. Jakie są zalety i wady obu opcji, i czy można wskazać wyższość jednej nad drugą? Przyjrzymy się tej kwestii w dzisiejszym wpisie.

Budowa domu – zalety i wady

Przede wszystkim nie sposób zaprzeczyć, że dom wybudowany od podstaw będzie dla nas “szyty na miarę”. Sami wybieramy działkę, a następnie tworzymy projekt (samodzielną lub dużo częściej – z pomocą architekta). Możemy wtedy zaplanować praktycznie każdy kąt w naszym nowym gniazdku, od piwnicy po sypialnię. Mamy też nadzór nad powstaniem budynku, wiemy, z jakich materiałów powstaje, a także, jakie ewentualne trudności pojawiały się w trakcie tego procesu. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekonomiczny. Budowa domu to niemal zawsze rozwiązanie tańsze, niż jego zakup i to bez znaczenia, czy dokonujemy go na rynku pierwotnym, czy wtórnym.

Budowa domu ma więc sporo plusów, ale nie oznacza to, że jest zupełnie pozbawiona wad. Przede wszystkim jest to rozwiązanie czasochłonne. Budowa domu trwa od kilku miesięcy nawet do kilku lat i nie daje możliwości tak szybkiego wprowadzenia się, na jaką niektórzy mają nadzieję. Co więcej, nadzór nad procesem budowlanym może być zarówno plusem, jak i minusem. Wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością, koniecznością załatwiania wielu formalności, a także podejmowania nierzadko skomplikowanych decyzji. Nie każdy posiada odpowiednią wiedzę z zakresu budownictwa i wtedy taka odpowiedzialność może generować niemały stres.

Kiedy kupno może być lepszą opcją?

Kupno domu, zwłaszcza na rynku wtórnym, może więc być dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkiej przeprowadzce, np. w wyniku zmiany miejsca pracy. W takim wypadku muszą jednak naraz dysponować całą potrzebną kwotą, podczas gdy budowa pozwala rozłożyć koszty w czasie. Należy jedynie dobrze wybrać wśród konkretnych ofert, aby zastosowane podczas budowy rozwiązania spełniały nasze wymagania, a także, by ustrzec się ukrytych wad.

A może budowa “pod klucz”? Sprawdź, dla kogo to dobra opcja

Ciekawym rozwiązaniem na rynku usług budowlanych jest budowa w standardzie “pod klucz”. Można powiedzieć, że łączy ona w sobie zalety zarówno kupowania domu, jak i jego budowy. W tym wypadku bowiem wybieramy lokalizację budynku i jego projekt, a następnie całość prac zlecamy firmie budowlanej. Nie musimy martwić się załatwianiem fachowców czy materiałów, a także podejmować szczegółowych decyzji dotyczących budowy. Wszystkim zajmuje się ekipa, łącznie z etapem wykończenia, a do gotowego domu od razu można się wprowadzić. Wybór materiałów jest po stronie firmy budowlanej, choć inwestor pozostaje z nią w stałej współpracy i w zależności od ustaleń, często ma na tego typu aspekty wpływ. To coraz częściej wybierana opcja przez osoby, które marzą o własnym domu w Szczecinie, ale niekoniecznie mają czas i siły, by samodzielnie koordynować proces powstawania ich nowego gniazdka. Jeśli więc należysz do tego grona, sprawdź ofertę budowy domów w standardzie pod klucz.