Panele winylowe czy płytki? Co wybrać na posadzkę w kuchni?

Kuchnia to serce domu, ale też pomieszczenie, które jest narażone na kontakt z substancjami takimi jak woda czy gorący tłuszcz. Nie jest łatwo więc dobrać do niej odpowiednie, wytrzymałe materiały wykończeniowe. Jaki rodzaj posadzki będzie najlepszy w przypadku pomieszczeń kuchennych? Sprawdź nasze porównanie paneli winylowych i płytek ceramicznych.

Idealna podłoga w kuchni – czyli jaka?

Podłoga w kuchni w szczególnym stopniu narażona jest zarówno na uszkodzenia, jak i zabrudzenia. Nie można zapominać, że panują tam wysokie temperatury, unosi się i skrapla para wodna, co więcej, zamontowana jest tam instalacja wodna czy urządzenia takie jak zmywarka. W kuchni korzysta się też z tłuszczu. Podłoga położna w tym pomieszczeniu nie może więc poddawać się działaniu tych czynników. Ważne, aby nie odkształcała się pod wpływem wilgoci czy też była dość odporna na uszkodzenia mechaniczne. Takich warunków niestety nie spełniają panele drewniane, jednak na rynku dostępne są inne rozwiązania, którym warto bliżej się przyjrzeć.

Jakie zalety mają płytki ceramiczne i panele winylowe?

Płytki, zwłaszcza gres, są wytrzymałe, nie chłoną wody i łatwo utrzymać je w czystości. Nie wycierają się ani nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Płytki można kupić w wielu wariantach i w różnym przedziale cenowym. W podstawowej wersji będzie to tanie rozwiązanie, cena może zwiększyć się, jeżeli zależy nam na wyszukanym efekcie dekoracyjnym. Płytki jednak niekoniecznie chętnie kładzione są w salonie, m.in. ze względu na fakt, że są w dotyku bosą stopą zimniejsze niż panele drewniane. Łączenie dwóch rodzajów materiałów może zaś nie przypaść do gustu właścicielom kuchni otwartych na salon. W tym wypadku wartą uwagi alternatywą są panele winylowe. Wykonuje się je z PCV będącego tworzywem sztucznym. Układa się je podobnie jak deski, które z wyglądu do złudzenia przypominają. Są odporne na ścieranie oraz wilgoć, ciche w użytkowaniu i łatwe w pielęgnacji. Dzięki warstwie plamoodpornej umyjesz je bez problemu łagodnym detergentem, a nawet wodą. Mogą więc być stosowane są każdym pomieszczeniu w domu – a więc nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w łazience oraz kuchni.

Panele winylowe a płytki podłogowe – co wybrać?

Panele winylowe to na pewno dobre rozwiązanie w przypadku wyboru podłogi do części kuchennej. Choć nie można jasno i jednoznacznie uznać go za idealne, a tym bardziej przekreślić zalet płytek ceramicznych, coraz więcej osób jest zainteresowanych właśnie taką opcją. Dotyczy to zwłaszcza tych inwestorów, którzy chcą uniknąć konieczności wydzielania w mieszkaniu stref suchej i mokrej. Oba rodzaje posadzek będą też dobrze sprawdzać się przy ogrzewaniu podłogowym, chociaż każdy zachowa się nieco inaczej – panele nagrzewają się szybciej, podczas gdy płytki dłużej trzymają ciepło. Każdy musi więc odpowiedzieć sobie sam, jakie ma potrzeby i oczekiwania, a następnie podjąć przemyślaną decyzję dotyczącą wyboru materiału na wykończenie posadzki kuchennej.