Projekty wnętrz – samemu czy z architektem?

projekt domu

Końcowym etapem budowania domu jest wykańczanie wnętrz. Choć może się ono kojarzyć z prostym wybieraniem koloru ścian czy rodzaju wyposażenia, w rzeczywistości okazuje się zadaniem o wiele bardziej czasochłonnym i wymagającym dużej dawki wiedzy. Czy warto zatrudnić w tym celu profesjonalnego projektanta? Sprawdź, co na ten temat myślimy!

Projektant wnętrz – na czym tak naprawdę polega jego praca?

Praca projektanta wnętrz może wydawać się chwilami banalna, jednak w istocie wymaga sporej wiedzy i umiejętności. Ważna jest nie tylko solidna wiedza o rodzajach materiałów czy funkcjonalności poszczególnych rozwiązań, ale również zmysł estetyczny i w końcu tzw. kompetencje miękkie pomagające w pracy z klientem. Projektant wnętrz zajmuje się projektowaniem wyglądu wszystkich pomieszczeń w budynkach. Co ważne, jego działalność nie ogranicza się tylko do domów jednorodzinnych. Również instytucje takie jak przychodnie, szkoły i wszelkie inne budynki użyteczności publicznej mogą zostać stworzone przy współpracy z profesjonalnym projektantem. Co więcej, wielu architektów wnętrz wcale nie kończy pracy w momencie oddania projektu, ale zajmuje się także wyszukiwaniem oraz nadzorowaniem wykonawców.

Zalety korzystania z pomocy projektanta

Projektant wnętrz dba o to, aby projekt nie tylko jak najbardziej odpowiadał wizji artystycznej klienta, ale też był maksymalnie funkcjonalny i zgodny z technicznym i aspektami danego budynku. Nie każdy ma wyobraźnię przestrzenną i jest w stanie wyobrazić sobie ostateczny efekt powstały ze zrealizowania swoich wizji, a także nie zawsze to, co dobrze wyglądało w wyobraźni, sprawdza się w praktyce. Współpraca z projektantem to również świetne rozwiązanie, gdy nie masz czasu sam planować wyglądu wszystkich poszczególnych pomieszczeń i nadzorować prac związanych z ich wykończeniem. Przy budowie domu nie brakuje obowiązków, więc jeśli masz możliwości odjęcia sobie choć jednego, warto rozważyć taką opcję.

Czy da się zrobić wszystko samemu?

Zatrudnienie architekta wnętrz pozwala często nie tylko otrzymać projekt, ale i standard wykończenia pod klucz. Nie każdy jednak decyduje się skorzystać z jego pomocy i jest to zrozumiałe. Mogą stać za tym różne powody od ograniczenia w budżecie po pragnienie zachowania większej kontroli nad sytuacją. Zatrudnienie projektanta będzie świetną pomocą, ale nie jest oczywiście obowiązkowe i z powodzeniem można zaprojektować, a także wykończyć pomieszczenia wewnętrzne własnymi siłami. Decyzję każdy musi podjąć sam. Istnieje jednak również jeszcze jedna ciekawa opcja w postaci budowy domu pod klucz przez profesjonalną ekipę, która bierze na siebie również wszystkie kwestie dotyczące wnętrz i może zaoferować kilka gotowych projektów do wyboru utrzymanych w najpopularniejszych stylach. Być może właśnie to okaże się idealnym sposobem realizacji Twojego marzenia o własnym domu jednorodzinnym w Szczecinie!