Stan pod klucz – co obejmuje?

Decydując się na budowę domu, warto zawczasu ustalić, jakiego standardu wykończenia oczekujemy. Obecnie na rynku zdecydowanie królują lokale w tzw. stanie deweloperskim, jednak coraz więcej klientów wybiera też wykończenie “pod klucz”. Co oznacza to pojęcie? I czy warto decydować się na takie rozwiązanie? Sprawdź!

Stan pod klucz – czyli dom gotowy do zamieszkania

Wykończenie domu pod klucz to ostatni, najwyższy standard oferowany obecnie przez firmy budowlane i deweloperskie. Oznacza lokal, do którego praktycznie od razu można się wprowadzić. W takim domu czy mieszkaniu zostały więc już przeprowadzone wszystkie prace remontowo-wykończeniowe. Nie tylko pomalowano ściany czy położono posadzkę, ale również wykończono łazienkę i zamontowano wszystkie potrzebne do codziennego życia sprzęty. Jest to przede wszystkim tzw. biały montaż czy też kuchenne sprzęty AGD, ale czasami mogą pojawić się również szafy wnękowe, systemy alarmowe czy firanki w oknach. Wnętrze takiego domu zostaje zaprojektowane i urządzone w konkretnym stylu. Klient nie ma raczej możliwości wyboru konkretnego wyposażenia, ale niektóre firmy umożliwiają wybór pomiędzy kilkoma stylami, np. minimalizmem i retro.

Zalety budowy domu pod klucz. Czy warto?

Każde rozwiązanie dotyczące budowy domu ma swoje plusy i minusy. Stan wykończenia pod klucz nie jest tu wyjątkiem. Wśród głównych zalet takiego rozwiązania można wymienić oszczędność czasu i nerwów. Z naszych barków spada wtedy ciężar wyboru materiałów, poszukiwania wykonawcy, a nawet zastanawiania się, na jakie styl architektoniczny się zdecydować. Wszystkim tym zajmuje się firma, najczęściej ta sama, która budowała dom od podstaw. Co więcej, w przypadku zakupu gotowego domu, który jest już wykończony, oszczędzamy kilka miesięcy, które normalnie trzeba by poświęcić na remont. Wnętrza wykończone w ramach standardu pod klucz charakteryzują się wysoką spójnością i estetyką, powstają często przy współpracy z projektantami i nie ma w nich niedoróbek czy tymczasowych, prowizorycznych rozwiązań stosowanych czasem przez inwestorów. Jest to więc rozwiązanie, które warto rozważyć, jeśli tylko pozwala na to budżet.

Jeśli nie pod klucz to co? Na jaki standard wykończenia możesz liczyć, współpracując z profesjonalną ekipą w Szczecinie

Wykończenie pod klucz to atrakcyjne rozwiązanie dla większości osób rozpoczynających budowę domu. Jego wygodzie pod wieloma względami nie da się zaprzeczyć. Nie każdy jednak decyduje się na wybór tej opcji. Powodem może być ograniczony budżet bądź też chęć większej decyzyjności w sprawach technicznych lub wizualnych. Jakie alternatywy są dostępne w takiej sytuacji? Etapy budowy domu dzielą się na stan zerowy, surowy otwarty, surowy zamknięty, a także deweloperski oraz pod klucz. Trzy pierwsze etapy dotyczą raczej prac budowlanych, dwa ostatnie zaś wykończeniowych. Jeśli więc chcemy powierzyć zbudowanie domu ekipie, ale nie mamy chęci lub możliwości wybrania opcji pod klucz, można zdecydować się na stan deweloperski. Taki lokal będzie doprowadzony do stanu, w którym możliwe jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, jednak nie będzie całkowicie wykończony. Można spodziewać się zamontowanych instalacji, otynkowanych ścian oraz betonowej wylewki na podłodze. O położenie posadzki czy montaż sprzętów musimy jednak zadbać sami. Dom pod klucz w Szczecinie jest więc wygodną, ułatwiającą wiele spraw opcją, jednak ostateczną decyzję każdy inwestor musi podjąć samodzielnie.