Balkon w domu jednorodzinnym – czy warto?

balkon w domu

Balkony stanowią ogromne udogodnienie w mieszkaniach w blokach. Pozwalają wypić kawę na świeżym powietrzu czy wysuszyć pranie na dworze nawet w przypadku braku dostępu do ogrodu. Czy jednak warto decydować się na balkon również budując dom? Rozważmy argumenty za i przeciw.

Balkon w domu – co mówią na ten temat przepisy?

Decyzję, czy chcemy posiadać w naszym domu jednorodzinnym balkon, należy podjąć jak najszybciej. Najlepiej, gdy wiemy to już na etapie projektowania i budowy domu. Dlaczego? Ponieważ jeśli zapragniemy dobudować balkon do już istniejącej nieruchomości, zostanie to w świetle prawa potraktowane jak rozbudowa. W praktyce będzie to oznaczać konieczność uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania kolejnego zgłoszenia budowlanego. Nie jest to oczywiście niemożliwe do spełnienia, jednak może stanowić pewną uciążliwość, dlatego planując budowę swojego wymarzonego gniazdka, warto zadać sobie pytanie o chęć posiadania balkonu oraz ich ewentualną ilość.

Zalety i wady balkonów w domach

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć zalet posiadania balkonu w bloku. W domach jednorodzinnych zwykle jednak rezygnuje się z takiego rozwiązania, gdyż i tak mają one ogród. Nawet jednak w domu balkon ma swoje zalety. Potrafi w znacznym stopniu zwiększyć estetykę budynku, a także wpuścić do niego nieco więcej światła. Dodatkowym aspektem jest też możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza bez konieczności schodzenia na parter, balkony są więc często usytuowane w sypialniach. Okna balkonowe mimo swoich plusów w postaci doświetlenia pomieszczenia, mają jednak minus, gdyż utrudniają funkcjonalne ustawienie mebli. Co więcej, wiele osób obawia się utraty ciepła. Balkon może jednak z powodzeniem zastąpić taras w przypadku niewielkich działek, a także stanowić dodatkową przestrzeń do przechowywania rowerów czy innych tego typu sprzętów. Pamiętajmy jednak, że balkon to dodatkowe miejsce, które należy wybudować i wykończyć, nie każdy więc będzie mieć na niego wystarczający budżet.

Jaki balkon sprawdza się najlepiej?

Balkon powinien przede wszystkim być wpasowany stylem w bryłę budynku. Częstym rozwiązaniem są eleganckie i klimatyczne balkony drewniane, jednak ostateczny wybór powinien być podyktowany stylem architektonicznym całości budynku. W przypadku domów o małym metrażu warto też rozważyć tzw. loggię. Jest to specyficzny rodzaj balkonu, który posiada co najmniej dwie ściany i zadaszenie. Może on służyć jako dodatkowa przestrzeń w mieszkaniu, a po całkowitym zabudowaniu nawet jako dodatkowy pokój.

Za posiadaniem balkonu przemawia więc wiele plusów, choć oczywiście znajdą się również wady takiego rozwiązania. Jak w wielu przypadkach, polecamy zastanowienie się nad swoimi potrzebami i samodzielne podjęcie decyzji, choć w razie potrzeby nic nie stoi też na przeszkodzie, by skorzystanie z doradztwa profesjonalnej firmy zajmującej się budową domów w Szczecinie.