Dom parterowy czy piętrowy? Co wybrać?

Wybór projektu to jedna z pierwszych decyzji, przed jaką stoimy po zdecydowaniu się na rozpoczęcie budowy domu. Wśród wielu dylematów dość istotne jest określenie, czy chcemy zamieszkać w domu parterowym, czy może jednak w takim posiadającym co najmniej jedno dodatkowe piętro użytkowe. Jakie są wady i zalety obu opcji?

Dom parterowy – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Dom parterowy to rzadziej wybierana, ale ciekawa alternatywa wśród domów jednorodzinnych. Posiada jedynie jedną kondygnację użytkową, a opcjonalnie może być również wyposażony w piwnicę oraz poddasze pełniące funkcję strychu. Niektórzy uważają, że jest to bardziej ekonomiczne oraz praktyczne rozwiązanie, niż decydowanie się na dom piętrowy. Co do zasady, domy parterowe są tańsze w budowie, ponieważ oszczędza się na budowie stropów, schodów czy wykończeniu piętra. Wszystko jednak zależy od powierzchni domu parterowego, która niekiedy może być naprawdę spora i generować duże koszty m.in. jeśli chodzi o ilość ścian zewnętrznych i wykonanie elewacji. Ponieważ wszystkie zaplanowane pomieszczenia muszą zmieścić się na jednym poziomie, dom parterowy może też wymagać posiadania większej działki. Brak schodów jest jednak bardzo dużym atutem w przypadku rodzin z małymi dziećmi lub seniorów. Niektórzy młodzi ludzie decydują się więc na dom parterowy, aby w przyszłości nie martwić się problemami zdrowotnymi, które utrudniają korzystanie ze schodów.

Zalety i wady domów piętrowych

Dom piętrowy to najczęściej widywany typ budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Ma wiele zalet, które za nim przemawiają. Wymaga zakupu mniejszej działki, niż dom parterowy i ma mniejszą powierzchnię dachu, a także fundamentów. Łatwiej w nim zapewnić wszystkim pomieszczeniom dostęp do światła naturalnego, a także w razie potrzeby można zaadaptować drugie piętro jako osobną przestrzeń np. dla dorosłych dzieci. Dom piętrowy nie jest oczywiście rozwiązaniem idealnym i ma również pewne wady. Wspomnieliśmy już, że konieczność korzystania ze schodów w celu dostania się do pomieszczeń zlokalizowanych na piętrze może stanowić sporą niedogodność dla osób mających trudności z poruszaniem. Warto wspomnieć też o różnicy temperatur między piętrami. Latem górne piętro nagrzewa się szybciej, niż dolne, zimą zaś u góry jest chłodniej.

Budowa domów Szczecin – jaki rodzaj domu wybrać? Co się bardziej opłaca?

Zarówno dom parterowy, jak i piętrowy, mają swoje plusy i minusy. W związku z tym ciężko jednoznacznie przesądzić wyższość jednej formy nad drugą i przy podejmowaniu decyzji należy raczej zastanowić się nad potrzebami swoimi, i swojej rodziny. Można również skorzystać z doradztwa profesjonalnej firmy zajmującej się budową domów w Szczecinie. Dzięki swojemu doświadczeniu w budowie każdego z wymienionych rodzajów budynków mieszkalnych jednorodzinnych ekipa ta będzie w stanie pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania. Należy pamiętać, że takiej decyzji nie powinno się podejmować pochopnie – jej konsekwencje zostaną z nami przez długie lata.