Etapy budowy domu
Podjęcie decyzji o budowie domu, choć stanowi naprawdę ważny moment w życiu, jest dopiero początkiem długiej drogi, jaką Cię teraz czeka. Na jakie etapy budowy domu musisz się przygotować, zanim wprowadzisz się do wymarzonych czterech kątów? Tego dowiesz się z naszego poradnika dla początkujących inwestorów.
Przygotowania i formalności
Krok ten zazwyczaj rozpoczyna się z momentem dokonania zakupu działki budowlanej. Jest to wstęp do dalszych przygotowań oraz koniecznej do załatwienia “papierologii”. Dalsze czynności, które należy podjąć, to zamówienie projektu w biurze projektowym, a także zgromadzenie wszystkich niezbędnych pozwoleń, zgód i innych dokumentów. Są to m.in. pozwolenie budowlane, mapy do celów projektowych oraz zgłoszenie rozpoczęcia robót budowlanych. Na tym etapie wykonuje się również przyłącza.
Stan zerowy
Jest to czas, w którym dokonuje się prac ziemnych i fundamentowych. W tej kategorii mieszczą się chociażby takie czynności, jak ogrodzenie placu budowy, wyznaczenie dokładnej lokalizacji domu, budowa fundamentów oraz piwnicy (jeżeli projekt ją przewiduje). Następnie przychodzi czas na izolację części podziemnej, rozprowadzenie kanalizacji oraz ułożenie podkładu betonowego.
Stan surowy otwarty
Jest to jeden z najbardziej spektakularnych etapów budowy domu, ponieważ to właśnie wtedy powstają ściany budynku. Wykonane zostają więc takie prace, jak wymurowanie ścian nośnych i działowych oraz kominów, wykonanie stropów i schodów żelbetowych, zrobienie więźby dachowej i położenie pokrycia dachu, a także montaż rynien. Tego typu prace powinno się zaplanować na miesiące wiosenne.
Stan surowy zamknięty
Ten etap powszechnie uznaje się za półmetek budowy domu. Jest to czas m.in. na wykonanie instalacji wewnętrznych, montaż stolarki okiennej i drzwi wejściowych, a także wylanie posadzki i ocieplenie elewacji. W tym momencie budowane jest również docelowe ogrodzenie, a także montowana brama garażowa, parapety czy balustrady balkonowe. Zazwyczaj na koniec zabezpiecza się budowę przed zimą.
Prace wykończeniowe
Po pozostawieniu budowy na kilka miesięcy, by wszystko dobrze przeschło, przychodzi czas na prace określane przez wiele osób jako najprzyjemniejsze. Są to roboty wykończeniowe i montażowe, a więc montaż okien i drzwi wewnętrznych, wykończenie posadzek, biały montaż, malowanie ścian czy instalacja lamp i gniazdek elektrycznych. Dotarcie do tego momentu potrafi uświadomić, że przeprowadzka naprawdę zbliża się wielkimi krokami.
Zakończenie budowy
Choć prace budowlane dobiegły już końca, należy jednak pamiętać o dokonaniu kilku niezbędnych czynności doprowadzających sprawę do końca. Chodzi o zgłoszenie zawiadomienia o zakończeniu budowy do Starostwa powiatowego, wniosek o nadanie numeru porządkowego, a także zameldowanie się w nowym miejscu zamieszkania. Po tym wszystkim czeka nas już tylko przeprowadzka i urządzanie wnętrz w ulubionym stylu.
Budowa domu w Szczecinie to proces czasochłonny i wymagający, ale znajomość poszczególnych kroków nas tej drodze pozwala wszystko dobrze zaplanować i uniknąć przykrych niespodzianek. Zapamiętaj, na jakie etapy budowy domu musisz być przygotowanym, a z pewnością łatwiej będzie zakończyć wszystko zgodnie z harmonogramem.