Jak zaprojektować kuchnię? – Budowa domu jednorodzinnego Szczecin

Projektowanie kuchni jest czymś w rodzaju stale rozwijającego się procesu uczenia się, po prostu dlatego, że sposób, w jaki używamy tego pomieszczenia, stale się zmienia. Kiedyś kuchnie służyły tylko jako pomieszczenie do gotowania, teraz kuchnie są przestrzeniami rodzinnymi, wykorzystywanymi oczywiście do przygotowywania potraw, ale także do rozrywki, spożywania posiłków, pracy, przechowywania, a nawet odpoczynku.

Dlatego też, planowanie kuchni podczas budowy domu jednorodzinnego szczecin w najdrobniejszych szczegółach od samego początku jest koniecznością – Poniżej przedstawiamy proces projektowania krok po kroku, abyś mógł wykorzystać wszystkie swoje kreatywne pomysły na kuchnię i połączyć je z praktycznymi aspektami, aby stworzyć idealnie zrównoważone pomieszczenie.

budowa domu szczecin

Zaplanuj budżet i przestrzeń – koszt budowy domu Szczecin

Koszty kuchni muszą być jasno określone na początku projektu. To, jak daleko możesz się posunąć ze swoją listą życzeń, będzie następnie zależało od twojego budżetu. Musisz ustalić, ile możesz realnie wydać na projekt. Oprócz samej kuchni, pamiętaj, aby uwzględnić dodatki na hydraulikę, okablowanie, oświetlenie, urządzenia, podłogi, dekoracje, pracę i wszelkie wykończeniowe akcenty projektowe. Należy również dodać kolejne 10% jako nieprzewidziane wydatki podliczając koszt budowy domu Szczecin.

Projektowanie kuchni nie polega tylko na wypracowaniu układu, który pasuje do przestrzeni – planowanie kuchni musi przebiegać wokół tego, jak używasz pokoju. Najpierw zastanów się dokładnie, jak chcesz wykorzystać przestrzeń i jakie masz wymagania. Dzisiejsze kuchnie są centralnym punktem domu, więc podchodzimy do projektowania myśląc o układzie w kategoriach społecznych, z miejscami do gotowania, jedzenia, rozrywki, a czasem miejscem do siedzenia i pracy. Jednak nawet w dużym pomieszczeniu staraj się utrzymać obszary przygotowywania, gotowania i zmywania blisko siebie, aby być tak wydajnym, jak to możliwe.

Stwórz wymiary i rozmieszczenie – Budowa domu Szczecin

Wraz z rosnącą presją na kuchnię, która ma pełnić wiele kluczowych funkcji, takich jak rodzinne posiłki, relaks, praca i rozrywka, dobry układ kuchni i odpowiednie przechowywanie są ważniejsze niż kiedykolwiek w planowaniu kuchni, ale zapewnienie, że zmieścisz w niej wszystko, co chcesz, zależy od dokładnego pomiaru. Planując swoją kuchnię uważaj, by nie być zbyt ambitnym z wolno stojącymi elementami.

budowa domu szczecin

Upewnij się, że dokładnie zmierzyłeś podłogę, aby wyspa zmieściła się wygodnie w przestrzeni. Umieszczona na środku powinna zostawić wystarczająco dużo miejsca na podłodze, abyś mógł manewrować wokół niej i uzyskać dostęp do reszty kuchni. Obszar pod blatem wyspy kuchennej jest również istotny, ponieważ oferuje dużo miejsca na przechowywanie i kuchenne niezbędniki, takie jak niskie lodówki i głębokie szuflady. Skuteczne planowanie ergonomicznego układu kuchni i maksymalizacja przestrzeni podczas budowy domu Szczecin może sprawić, że czas spędzony w kuchni będzie bardziej przyjemny. W twoim planie spróbuj umieścić zlew, lodówkę, płytę grzewczą i piekarnik w zasięgu ręki, a następnie zastanów się, jakie miejsca do przechowywania umieścić w tym obszarze.

Szafki i wysuwane szuflady w pobliżu piekarnika są zazwyczaj najlepsze na oleje kuchenne, garnki i patelnie, podczas gdy przestrzeń w pobliżu zlewu jest najlepiej wykorzystywana na naczynia. W planowaniu układu uwzględnij naturalne światło i arterie komunikacyjne – miejsca do siedzenia najlepiej umieścić w pobliżu okien, natomiast główna strefa gotowania nie powinna być jednocześnie główną arterią komunikacyjną prowadzącą przez kuchnię, na przykład między korytarzem a ogrodem.

Kolorystyka i urządzenia elektroniczne – budowa domu pod klucz zachodniopomorskie

Ponieważ kuchnia ma tendencję do bycia ruchliwym i gwarnym sercem domu, a nie pogodną przestrzenią, jasne, ciepłe, przyciągające wzrok kolory ścian mogą działać doskonale. Alternatywnie, mniejsze fragmenty jaśniejszych odcieni również dodają głębi i osobowości do neutralnej przestrzeni kuchennej. Użycie farby, aby dodać kolor do frontu szafki, stołka barowego lub półki jest nie tylko opłacalne, ale również pozwala na unikalny wybuch osobowości, który może być wstrzyknięty z łatwością. Kuchnie są pełne możliwości kolorystycznych, od urządzeń i podłóg, do zabiegów okiennych i szafek. Jedną z najłatwiejszych i najmniej kosztownych opcji jest pomalowanie ściany, która może być łatwo przemalowana, jeśli zmienisz preferencje. Jest to bardzo korzystna opcja do rozważenia podczas budowy domu pod klucz zachodniopomorskie.

budowa domu jednorodzinnego szczecin

Podczas gdy standardowe wbudowane piekarniki, lodówki i zmywarki mają szerokość 60 cm, istnieją również szersze urządzenia, które mogą wymagać uwzględnienia w projektowaniu kuchni, takie jak piekarniki o szerokości 76 cm, chłodziarko-zamrażarki o szerokości 90 cm oraz kuchenki o szerokości do 1,5 m. Technologia systemów wyciągowych również znacznie się rozwinęła, dzięki czemu można wybierać pomiędzy okapami ściennymi i sufitowymi, dyskretnymi okapami podwieszanymi do sufitu, okapami ukrytymi w szafkach lub w kominie, wyciągami typu downdraft wbudowanymi za płytą grzewczą oraz płytami grzewczymi ze zintegrowanymi wyciągami.