Jak zbudować dom ekologiczny?
Zagadnienia ochrony środowiska oraz wpływu różnego typu inwestycji na stan przyrody to coraz częściej poruszane zagadnienia. Nic więc dziwnego, że rośnie liczba osób, które decydują się zbudować tzw. dom ekologiczny. Co jednak dokładnie kryje się pod tym pojęciem i jakie zalety ma tego typu budownictwo? Sprawdź!
Dom ekologiczny, czyli jaki?
Dom ekologiczny, jak sama nazwa wskazuje, powstał w sposób przyjazny dla środowiska. Dotyczy to zarówno użytych materiałów, które powinny być jak najbardziej naturalne i pochodzić z danego regionu, jak i zastosowanych rozwiązań technologicznych. Co więcej, eko-dom powinien być jednocześnie budynkiem o niskim zapotrzebowaniu na energię. W miarę możliwości należy do jego ogrzewania stosować odnawialne źródła energii. Taki sposób budowy domów nie tylko ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale również pozwala zmniejszyć wydatki ponoszone na eksploatację budynku.
Dom ekologiczny – materiały
Domy ekologiczne wznoszone są z surowców naturalnych, odnawialnych oraz możliwych do pozyskania lokalnie. Wpływ na stan środowiska ma bowiem również proces transportu towarów i sprowadzanie materiałów budowlanych z drugiego końca świata zdecydowanie do proekologicznych rozwiązań nie należy. Przykładem domów, w których zastosowano surowce przyjazne środowisku, są:
- Domy z bali
- Domy z gliny
- Domy z kamienia
- Domy szkieletowe
Nie wystarczy zbudować domu z desek, by można go było uznać za w pełni ekologiczny. Ważne są również takie aspekty, jak technologia wznoszenia, rozkład pomieszczeń czy zastosowanie urządzeń pozwalających na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Do popularnych technologii stosowanych w eko-domach należą:
Dom ekologiczny – technologie
- Systemy grzewcze na ekogroszek, pellet, biomasę lub inne surowce odnawialne
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków
- Pompa ciepła
- Zbiornik na deszczówkę
- Kompostownik
- Kolektor słoneczny
“Zielony dom” jest więc jednocześnie domem energooszczędnym, o niskich kosztach eksploatacji, skąd częściowo może wynikać żywe zainteresowanie tematem w przeciągu ostatnich lat.
Dom ekologiczny – koszt budowy
Na koszty związane z budową metodami ekologicznymi i energooszczędnymi składa się wiele czynników. Znaczenie ma zarówno koszt materiałów, jak i konieczność zastosowania dodatkowych zaawansowanych technologicznie urządzeń. Porównując z budynkami tradycyjnymi, zwykle okazuje się, że koszty samej budowy są w przypadku eko-domu większe. Warto jednak pamiętać, że wydatki na eksploatację wypadają znacznie korzystniej w przypadku budynku ekologicznego, to też w dłuższej perspektywie jest to opłacalna inwestycja.
Ekologiczna budowa domu w Szczecinie – czy warto?
Budowa domu metodą ekologiczną może stanowić pewne wyzwanie. Choć ten sposób wznoszenia budynków mieszkalnych zyskuje na popularności, wciąż stanowi swoistą nowość. Nie da się jednak ukryć, że zielone budownictwo ma wiele zalet, zarówno z punktu widzenia środowiska naturalnego, jak i mieszkańców danej nieruchomości. Zdecydowanie warto więc rozważyć taką opcję, decydując się na budowę domu w Szczecinie, czy to samemu, czy też z profesjonalną firmą budowlaną.