Ogrzewanie podłogowe – czy warto?
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie zyskujące na popularności. Jego użytkownicy wśród zalet wymieniają m.in. korzystny rozkład temperatury oraz wysoki stopień estetyki. Czy jednak można dopatrzyć się w tym systemie grzewczym również jakichś wad? Jak wypada on pod względem ekonomicznym? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Ogrzewanie podłogowe – jak działa i jakie są jego rodzaje?
Ogrzewanie podłogowe to system będącym jednym z rodzajów ogrzewania płaszczyznowego. Montuje się je na podłodze przed wykonaniem wylewki i położeniem posadzki na warstwie izolacji termicznej. W efekcie podłoga zamienia się w jeden grzejnik o dużej powierzchni. Znika konieczność montowania grzejników ściennych. Obecnie dostępne mamy różne rodzaje podłogówki.
Najpopularniejsze to ogrzewanie wodne, składające się z systemu rur grzejnych, który współpracuje z kotłem centralnego ogrzewania. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też elektryczne ogrzewanie podłogowe, w którym używa się mat i folii grzejnych zasilanych prądem. Najmniej znane jest ogrzewanie powietrzne, w którym ogrzane powietrze przepływa przez kanały usytuowane w podłodze lub fundamentach. Niestety, musi być wykonane na etapie budowy, a nie podczas remontu.
Zalety ogrzewania podłogowego
Osoby, którym temat budowy domów w Szczecinie jest bliski, na pewno są zainteresowane poznaniem zalet ogrzewania podłogowego. Już na pierwszy rzut oka zauważalna jest estetyka takiego rozwiązania. Ogrzewanie stanowi integralną część podłogi, jest niewidoczne i daje większe możliwości aranżacyjne, niż w przypadku wystających ze ścian kaloryferów. Podłogówkę uznaje się też za bardziej komfortową dla naszego organizmu. Ciepło rozchodzi się równomiernie, nie ucieka też do góry jak w przypadku tradycyjnych systemów.
Co więcej, każdy, kto stąpał bosą stopą po nagrzanej podłodze, potwierdzi, jak przyjemne jest to uczucie. Ogrzewanie podłogowe uznaje się także za rozwiązanie energooszczędne. Choć sam montaż jest droższy niż przy grzejnikach, to jednak koszty ogrzania domu niższe nawet o 12%. Co więcej, podłoga oddaje ciepło jeszcze na długo po zakręceniu ogrzewania.
Minusy korzystania z “podłogówki”
Czy takie ogrzewanie nie ma więc żadnych wad? Niestety, jak w każdym przypadku i tutaj da się znaleźć pewne minusy. Przede wszystkim, należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe montuje się pod wylewką. W razie nawet niewielkiej usterki konieczne jest więc skucie posadzki, by dostać się do rur. Wspomnieć wypada również o pewnych ograniczeniach aranżacyjnych. W przypadku podłogówki niewskazane są masywne meble nieposiadające wysokich nóżek czy też dywany, które dla wielu osób stanowią ważny element dekoracyjny.
Jesteśmy też nieco ograniczeni, wybierając rodzaj posadzki. Optymalne rozwiązanie to płytki ceramiczne, w przypadku drewna zaś trzeba dobrać odpowiedni jego rodzaj. Wspomnieliśmy też o wolniejszym stygnięciu podłogi niż tradycyjnych grzejników. W parze z tym idzie jednak długie nagrzewanie się posadzki. Bywa to uciążliwe, gdy pragniemy szybko nagrzać jakieś pomieszczenie, np. w zimnym mieszkaniu po powrocie z wyjazdu.
Budowa domu w Szczecinie – jakie rozwiązanie grzewcze wybrać?
Ogrzewanie podłogowe ma sporo zalet. Według wielu osób przeważają one nad minusami, zwłaszcza w czasach, gdy tak dużo mówi się o energooszczędności. Z tego względu bezapelacyjnie ogrzewanie podłogowe to dobre wyjście, jeśli tylko na etapie stanu surowego posiadamy środki na jego zamontowanie. Podczas budowy domu w Szczecinie w niektórych pomieszczeniach warto też rozważyć system mieszany – połączenie podłogówki z grzejnikami. Dzięki temu skorzystamy z zalet obu systemów i w razie potrzeby szybko nagrzejemy pokój lub łazienkę grzejnikiem, zanim podłoga zacznie oddawać ciepło.