Pompa ciepła – kiedy to dobre rozwiązanie?

Wybór systemu ogrzewania to trudna decyzja zarówno na etapie projektowania domu, jak i modernizacji już istniejącego budynku. Jednym z ciekawych, zyskujących na popularności rozwiązań, jest pompa ciepła. Jak działa i czy warto w nią zainwestować? Sprawdź, jakie informacje zebraliśmy na ten temat.

Pompa ciepła – co to takiego?

Pompa ciepła to jedno z urządzeń grzewczych wykorzystanych do ogrzewania domów. Nie produkuje wprawdzie sama energii, ale jest w stanie czerpać ją z zasobów znajdujących się w środowisku naturalnym. Składa się z dolnego źródła ciepła, które pobiera energię pierwotną z gruntu, wody czy powietrza oraz źródła górnego, którym jest instalacja grzewcza umieszczona w budynku. W wyniku odpowiednich procesów termodynamicznych pompa ciepła przetwarza energię pierwotną na ciepło potrzebne do ogrzania mieszkania czy też podgrzania wody. Należy więc do źródeł energii odnawialnych i jest dzięki temu uznawana za rozwiązanie w 100% ekologiczne. Musi jednak spełniać warunek pobierania prądu również pochodzącego z OZE, gdyż inaczej może pośrednio przyczynić się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Zalety i wady pompy ciepła

Pompa ciepła ma wiele zalet. Rozwiązaniem tym interesują się zwłaszcza osoby, którym przyświeca idea budownictwa ekologicznego. Pompa ciepła zasilana prądem pochodzącym ze źródeł odnawialnych to bowiem urządzenie zeroemisyjne, które nie ma negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego. Urządzenia tego typu są też bardzo wydajne energetycznie, co przekłada się na zysk ekonomiczny. W dłuższej perspektywie może dać to spore oszczędności na kosztach eksploatacji budynku, a co więcej, dzięki ekologicznemu charakterowi pompy ciepła, można starać się o uzyskanie dofinansowania na urządzenie. Czy jednak w jakichś sytuacjach pompa ciepła może nie być najlepszym wyborem? Należy na pewno przemyśleć tego typu decyzję, jeśli nie posiadamy dużego budżetu na inwestycje początkowe lub gdy nie wykluczamy niedługiej przeprowadzki. Trzeba bowiem pamiętać, że jest to rozwiązanie zwracające się dopiero po kilku latach. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że o ile gruntowa czy wodna pompa ciepła mogą bez przeszkód działać w każdych warunkach, o tyle urządzenie pobierające energię z powietrza nie będzie spełniać swojej roli w temperaturze poniżej -10 stopni Celsjusza. Należy mieć to na uwadze w przypadku mieszkania w zimnych regionach Polski i braku możliwości wykonania odwiertu.

Kiedy warto inwestować w pompę ciepła? Podejmij właściwą decyzję!

Jeśli budowa domu w Szczecinie jeszcze przed Tobą, na pewno zastanawiasz się nad takimi kwestiami, jak wybór systemu ogrzewania. Pompa ciepła to z pewnością warta uwagi, ekologiczna i opłacalna opcja. Nie wszyscy jednak muszą być do niej przekonani, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze przemyśleć wszystkie ewentualne plusy i minusy. Dobrym pomysłem będzie też skontaktowanie się z osobą mającą wiedzę na temat różnych systemów wykorzystanych we współczesnym budownictwie i skorzystanie z udzielonych przez nią informacji.