System ogrzewania panelami słonecznymi – Budowa domu Szczecin

Energia słoneczna może być wykorzystywana i stosowana na wiele sposobów – nie tylko za pomocą paneli słonecznych. Podczas gdy fotowoltaiczne panele słoneczne przekształcające światło w energię elektryczną są dobrze znaną koncepcją, nie jest to jedyny sposób wykorzystania energii słonecznej. Podczas gdy panele słoneczne są jedną z najpopularniejszych metod zasilania podczas budowy domu Szczecin, istnieje niedostatecznie wykorzystana technologia znana jako ogrzewanie słoneczne, której nie należy pomijać. Systemy ogrzewania słonecznego nie są niczym nowym – my, ludzie, stosujemy tę koncepcję od tysiącleci. Na przykład starożytni Grecy mieli “pokoje słoneczne” – pomieszczenia wewnętrzne utrzymywane w cieple dzięki efektywnemu przechwytywaniu i magazynowaniu energii słonecznej.

budowa domu pod klucz zachodniopomorskie

Obecnie prawie jedna trzecia gospodarstw domowych ma problemy z płaceniem rachunków za energię. W związku z tym, gospodarstwa domowe mogą odnieść korzyści, badając różne sposoby wykorzystania paneli lub systemów ogrzewania słonecznego, aby zapewnić nam ciepło i drastycznie zmniejszyć te wygórowane rachunki. Oczywiście, właściciele domów mogą potrzebować dotacji, aby pozwolić sobie na modernizację. Jeśli nie jesteś pewien, jakie są Twoje opcje ogrzewania słonecznego, ten kompleksowy przewodnik po ogrzewaniu słonecznym jest tutaj, aby pomóc.

Czym są aktywne i pasywne systemy ogrzewania słonecznego? – Budowa domu pod klucz zachodniopomorskie

Do ogrzewania domu sprawdzą się dwie metody ogrzewania słonecznego – pasywne ogrzewanie słoneczne i aktywne ogrzewanie słoneczne

Pasywne ogrzewanie słoneczne odnosi się do techniki wykorzystania obficie dostępnej energii słonecznej do utrzymania ciepła w domu w zimie. W tym podejściu ściany, okna i podłogi domu muszą być przemyślane podczas budowy domu pod klucz zachodniopomorskie, aby gromadzić i przechowywać ciepło słoneczne w ciągu dnia i stopniowo rozprowadzać je do każdego pomieszczenia. W pasywnym ogrzewaniu słonecznym nie stosuje się żadnych aktywnych mechanizmów do zbierania i rozprowadzania ciepła słonecznego po pomieszczeniach mieszkalnych. Polega ono raczej na budowaniu pomieszczeń z dużymi, skierowanymi na słońce oknami, aby wpuścić do nich energię słoneczną, zastosowanie betonowych podłóg i muru z masą termiczną do przechwytywania i magazynowania ciepła oraz zastosowanie grubej, szczelnej izolacji na ścianach zewnętrznych w celu uszczelnienia ciepła.

budowa domu pod klucz zachodniopomorskie

W odróżnieniu od systemów pasywnych, aktywne systemy ogrzewania słonecznego wykorzystują urządzenia mechaniczne, takie jak pompy, kolektory i zbiorniki magazynowe do cyrkulacji ciepła w całym domu. W aktywnym systemie ogrzewania słonecznego kolektor (składający się z płaskich paneli PV) zbiera energię słoneczną. Powietrze i ciecz wewnątrz rury są ogrzewane przez ciepło przekazywane przez kolektor. Ciepło to jest albo przenoszone bezpośrednio do pomieszczeń wewnętrznych za pomocą pompy lub mechanizmu odpowietrzającego, albo jest ono magazynowane w systemie akumulacyjnym.

Słoneczne systemy ogrzewania wody – Budowa domu pod klucz Szczecin

Systemy słonecznego ogrzewania wody posiadają kolektory słoneczne, które absorbują promieniowanie słoneczne i zamieniają je w ciepło. Przez kolektory słoneczne przepływa nietoksyczny glikolowy płyn niezamarzający lub woda, a następnie energia cieplna z kolektorów jest przekazywana do płynu. Gdy płyn szybko przechodzi przez kolektor słoneczny, jego temperatura wzrasta. Ciepła ciecz przepływa następnie do wymiennika ciepła lub zasobnika wody. Jest to jedna z częściej wybieranych metod podczas budowy domu pod klucz Szczecin.

Istnieją 2 główne rodzaje systemów słonecznego ogrzewania pomieszczeń opartych na cieczy: promiennikowe systemy podłogowe oraz systemy bazowe z gorącą wodą.

Systemy podłogowe

W systemie ogrzewania podłogowego ogrzewana ciecz porusza się przez system rur, które są osadzone w cienkiej betonowej podłodze. Ogrzana przez słońce ciecz z rur wypromieniowuje następnie ciepło do każdego z pomieszczeń.

W przypadku ogrzewania podłogowego należy pamiętać o następujących czynnikach:

  • Wydajność systemu promiennikowego może ulec pogorszeniu, jeśli podłoga jest pokryta grubymi dywanami lub wykładziną.
  • Podłoga powinna być idealnie wykończona płytkami.
  • Jeśli podłoga promiennikowa jest starannie zaprojektowana, można wyeliminować konieczność stosowania oddzielnego zbiornika ciepła.
  • Konwencjonalny kocioł lub nawet standardowy podgrzewacz wody użytkowej może być użyty do dostarczenia ciepła zapasowego.
  • Aby ogrzać pomieszczenie od zimnego startu, systemy płyt promiennikowych zajmują więcej czasu niż inne systemy dystrybucji ciepła. Jednak po uruchomieniu zapewniają one stałe ogrzewanie w całym domu.

System bazowy ciepłej wody użytkowej

Systemy ciepłej wody w systemie bazowym są instalowane przy listwie przypodłogowej lub zazwyczaj w punkcie blisko ziemi. Pozwala to na naturalne unoszenie się ciepła i równomierne rozprowadzenie go w całym pomieszczeniu. System rur zainstalowanych w listwie przypodłogowej pompuje gorącą wodę, przekazując ciepło z wody do pomieszczenia. Aby skutecznie ogrzać pomieszczenie, belek lub grzejników z ciepłą wodą, temperatura wody musi wynosić od 71° do 82°C. Ponieważ kolektory płaskie mogą ogrzewać ciecz w zakresie od 32° do 49°C, do podniesienia temperatury cieczy ogrzewanej energią słoneczną stosuje się rezerwowy system grzewczy (lub kolektory rurowe).