Wszystko co musisz wiedzieć o strychu – Kompleksowa budowa domu w Szczecinie


Deprecated: Required parameter $headings follows optional parameter $topLevel in /home/u325023/domains/ms-bud.szczecin.pl/public_html/wp-content/plugins/top-table-of-contents/vendor/caseyamcl/toc/src/MarkupFixer.php on line 68

Deprecated: Required parameter $headings follows optional parameter $topLevel in /home/u325023/domains/ms-bud.szczecin.pl/public_html/wp-content/plugins/top-table-of-contents/vendor/caseyamcl/toc/src/TocGenerator.php on line 73

Deprecated: Required parameter $headings follows optional parameter $topLevel in /home/u325023/domains/ms-bud.szczecin.pl/public_html/wp-content/plugins/top-table-of-contents/vendor/caseyamcl/toc/src/TocGenerator.php on line 183

Deprecated: Required parameter $headings follows optional parameter $topLevel in /home/u325023/domains/ms-bud.szczecin.pl/public_html/wp-content/plugins/top-table-of-contents/vendor/caseyamcl/toc/src/TocGenerator.php on line 211

Strychy są łatwe do przeoczenia w kwestii kompleksowej budowy domu Szczecin. Jasne, wiemy o tym ciemnym, otwartym obszarze nad przestrzenią mieszkalną. Ale nasze wycieczki na strych są rzadkie, więc o co tyle hałasu? Tak naprawdę, strych to bardzo ważna część domu.

Stan tej przestrzeni na szczycie domu ma duży wpływ na komfort i efektywność energetyczną Twojego budynku. Na przykład ponad 60% strat ciepła w okresie zimowym może być spowodowane nieodpowiednią izolacją poddasza. Inteligentne podejście do budowy poddasza najzwyczajniej się opłaca.

budowa domu jednorodzinnego szczecin

Anatomia poddasza – Budowa domu pod klucz w Szczecinie

Jedną z najważniejszych cech poddasza jest jego konstrukcja. Wiele starszych domów (i wiele nowych również) posiada więźbę z krokwi lub z tarcicy konstrukcyjnej, która rozciąga się od deski kalenicowej na szczycie dachu do górnej płyty ściany zewnętrznej, gdzie każda krokiew zazwyczaj wystaje tworząc okap domu.

Krokwie są cięte i montowane po jednym “patyku” na raz, dlatego ten rodzaj dachu jest czasem określany jako dach z konstrukcją szachulcową. W przypadku szkieletu kleszczowego belki stropowe (które służą również jako belki stropowe na poddaszu) są montowane przed krokwiami.

Poddasze obramowane krokwiami zapewni dość otwartą przestrzeń, którą można wykorzystać do przechowywania lub nawet przekształcić w przestrzeń mieszkalną. W przeciwieństwie do tego, budowa domu pod klucz Szczecin przy użyciu więźby dachowej będzie miał przestrzeń na poddaszu pełną skośnej więźby, która łączy pasy górne (analogiczne do krokwi) z pasem dolnym, który stanowi ramę sufitu pod przestrzenią na poddaszu.

Przestrzeń na poddaszu pod dachem z kratownicą nie powinna być wykorzystywana do przechowywania – nie tylko z powodu ograniczonej przestrzeni, ale również dlatego, że pasy dolne kratownic nie są zaprojektowane do podtrzymywania znacznych obciążeń.

Poddasza i przegrody budowlane – Budowa domu jednorodzinnego w Szczecinie

Gdzie znajduje się izolacja na Twoim poddaszu? Większość poddaszy ma izolację zainstalowaną w podłodze poddasza. Dzięki temu przestrzeń poddasza znajduje się poza “przegrodą budowlaną”, którą definiujemy jako przestrzeń “klimatyzowaną”, która jest ogrzewana i chłodzona w celu zapewnienia komfortu.

Ale jeśli masz “klimatyzowane” poddasze, izolacja zostanie zainstalowana między krokwiami poddasza, a być może również bezpośrednio pod krokwiami, aby utrzymać poddasze wygodne, gdy na zewnątrz jest nieprzyjemnie gorąco lub zimno. Kiedy nieklimatyzowana przestrzeń poddasza jest przebudowywana na przestrzeń mieszkalną, pozycja izolacji musi się zmienić, wprowadzając poddasze do przegród budowlanych.

budowa domu pod klucz zachodniopomorskie

Wentylacja poddasza – Budowa domów jednorodzinnych w Szczecinie

Każde nieklimatyzowane poddasze wymaga wentylacji. Bez środków wentylacji wilgoć i (latem) ciepło mogą gromadzić się w przestrzeni poddasza do niepożądanych poziomów. Słaba wentylacja poddasza może być również czynnikiem przyczyniającym się do powstawania zapór lodowych w zimie.

Standardowym sposobem zapewnienia odpowiedniej wentylacji poddasza jest instalacja wywietrzników podsufitowych wzdłuż okapu domu (montowanych w podsufitce) oraz ciągłego wywietrznika kalenicowego wzdłuż kalenicy podczas budowy domów jednorodzinnych Szczecin. Ten pasywny system wentylacji działa poprzez konwekcję. Gdy najcieplejsze powietrze na poddaszu unosi się naturalnie i ucieka przez wywietrznik kalenicowy, to działanie wylotowe ściąga taką samą ilość chłodniejszego powietrza na poddasze przez wywietrzniki podsufitowe.

Wywietrzniki kalenicowe i podsufitowe mogą być montowane w domach, które ich nie posiadają. Wywietrzniki są czasami instalowane w ścianach szczytowych jako część systemu pasywnej wentylacji, ale nie eliminują one potrzeby stosowania wywietrzników podsufitowych i kalenicowych

W ciepłe dni powierzchnia dachu może nagrzewać się do wysokich temperatur, ogrzewając przestrzeń poddasza i sprawiając, że pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod poddaszem stają się nieprzyjemnie ciepłe. To powoduje duże obciążenie systemu klimatyzacji, powodując skoki w rachunkach za prąd.

Jednym ze sposobów na zminimalizowanie tego problemu jest zainstalowanie wentylatora poddasza. Ten aktywny system wentylacji jest niedrogi i łatwy do zainstalowania. Wentylator na poddaszu włącza się automatycznie, gdy poddasze osiąga zadaną temperaturę. Wentylator jest zazwyczaj montowany za wywietrznikiem szczytowym, ale dostępne są również inne rodzaje, które odprowadzają gorące powietrze przez wywietrznik dachowy.

budowa domu pod klucz szczecin

Ważne elementy poddasza – Budowa domu pod klucz w Zachodniopomorskim

Jeśli starszy dom nie przeszedł modernizacji energetycznej, z pewnością ma za dużo przecieków powietrza i za mało izolacji. Nigdzie nie jest to bardziej powszechne niż na poddaszu. Aby zrozumieć, jak ważną rolę odgrywa strych w ogólnej wydajności energetycznej domu, porozmawiajmy o efekcie stosu.

Zimą najcieplejsze powietrze w domu unosi się przez konwekcję do najwyższych obszarów przestrzeni życiowej. Ale to nie koniec; może ono uciec na poddasze przez wiele punktów przecieku: wpuszczane oprawy oświetleniowe w suficie drugiego piętra, szczeliny wokół opuszczanych schodów na poddasze i liczne otwory wentylacyjne wywiercone na poddaszu w celu przeprowadzenia okablowania lub zainstalowania kratek połączonych z kanałami na poddaszu.

Kiedy powietrze, za którego ogrzewanie zapłaciłeś, ucieka na poddasze, wytwarza podciśnienie wewnątrz domu, które przyciąga zimne powietrze z miejsc nieszczelności w niższych częściach domu.